Compliance a ochrona sygnalistów – Bartosz Jagura – #06 Sygnaliści pod ochroną

Sygnalizowanie (po ang. whistleblowing) to ujawnianie informacji lub działań, które są uważane za nielegalne lub nieetyczne. Przypadki niewłaściwego postępowania mogą obejmować zarówno drobne sprawy, jak i poważniejsze formy oszustwa. Bez względu na ich wagę, zgłaszanie nieprawidłowości odgrywa ważną rolę w sektorze publicznym i prywatnym. W ramach podcastu “Sygnaliści pod ochroną” omawiamy temat ochrony sygnalistów i implementacji Dyrektywy Europejskiej z bardzo różnych perspektyw. Zapraszamy gościnie i gości, którzy dzielą się swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem w zakresie whistleblowing’u. Na podcast zaprasza serwis 4Integrity.

W szóstym odcinku podcastu „Sygnaliści pod ochroną” gościem był Bartosz Jagura – doktor nauk prawnych w zakresie prawnoporównawczych zagadnień compliance w Polsce i w Niemczech, współzałożyciel Instytut Compliance, pracownik naukowy działającego na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą Viadrina Compliance Center (VCC).

Bartosz Jagura opowiada o tym, czy whistleblowing jest elementem compliance oraz jak whistleblowing wpisuje się w „kulturę” compliance. Tłumaczy, czy “kulturę” compliance,w tym whistleblowin, można uznać za nowoczesny sposób zarządzania organizacjami, a także czym, z punktu widzenia compliance jest ochrona sygnalistów w praktyce. Porusza kwestię, która z komórek organizacyjnych powinna być tą, która odbiera zgłoszenia sygnalistów oraz mówi jak Compliance Officerzy mogą przyczyniać się do tego, aby system whistleblowing był efektywny, a nie pozostawał tylko na papierze, zapisany w procedurach firmy? Ponadto komentuje, czy polscy przedsiębiorcy i sektor publiczny powinni czekać na polską ustawę, żeby wdrożyć system do zarządzania zgłoszeniami sygnalistów, czy może powinni zacząć przygotowywać się już teraz.

Podcast audio

Posłuchaj na stronie:

Lub zasubskrybuj w swojej ulubionej aplikacji do słuchania podcastów:

Podcast z wideo