Prawo pracy a ochrona sygnalistów – część 1- Beata Baran- #08

Sygnalizowanie (po ang. whistleblowing) to ujawnianie informacji lub działań, które są uważane za nielegalne lub nieetyczne. Przypadki niewłaściwego postępowania mogą obejmować zarówno drobne sprawy, jak i poważniejsze formy oszustwa. Bez względu na ich wagę, zgłaszanie nieprawidłowości odgrywa ważną rolę w sektorze publicznym i prywatnym. W ramach podcastu “Sygnaliści pod ochroną” omawiamy temat ochrony sygnalistów i implementacji Dyrektywy Europejskiej z bardzo różnych perspektyw. Zapraszamy gościnie i gości, którzy dzielą się swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem w zakresie whistleblowing’u. Na podcast zaprasza serwis 4Integrity.

W ósmym odcinku podcastu „Sygnaliści pod ochroną” gościnią była dr Beata Baran – partnerka w kancelarii Baran Książek Bigaj, radczyni prawna, doktorka nauk prawnych, certyfikowana compliance officer.

Beata Baran mówi o tym, czy Dyrektywa unijna dotycząca sygnalistów znacząco wpłynie na kształt i stosowanie obecnych norm prawa pracy w Polsce. Komentuje, czy w ramach obecnych przepisów z zakresu prawa pracy sygnaliści byli należycie chronieni, a także w jaki sposób będzie chroniony pracownik, który jest jednocześnie sygnalistą. Mówi, czy przepisy dotyczące sygnalistów znajdą również zastosowanie w jednostkach sektora publicznego oraz czy członkowie korpusu służby cywilnej również będą mogli zostać sygnalistami. Beata Baran tłumaczy, co nowe przepisy zmienią w strukturze organizacyjnej pracodawców w Polsce, a także jakie obowiązki czekają na pracodawców. Ponadto porusza również kwestię rozwiązań dla sygnalistów oraz płynących z nich korzyści.

Podcast audio

Posłuchaj na stronie:

Lub zasubskrybuj w swojej ulubionej aplikacji do słuchania podcastów:

Podcast z wideo