Sygnaliści w administracji publicznej – Beata Baran – #03 Sygnaliści pod ochroną

Sygnalizowanie (po ang. whistleblowing) to ujawnianie informacji lub działań, które są uważane za nielegalne lub nieetyczne. Przypadki niewłaściwego postępowania mogą obejmować zarówno drobne sprawy, jak i poważniejsze formy oszustwa. Bez względu na ich wagę, zgłaszanie nieprawidłowości odgrywa ważną rolę w sektorze publicznym i prywatnym. W ramach podcastu “Sygnaliści pod ochroną” omawiamy temat ochrony sygnalistów i implementacji Dyrektywy Europejskiej z bardzo różnych perspektyw. Zapraszamy gościnie i gości, którzy dzielą się swoją rozległą wiedzą i doświadczeniem w zakresie whistleblowing’u. Na podcast zaprasza serwis 4Integrity.

W trzecim odcinku podcastu „Sygnaliści pod ochroną” gościnią była dr Beata Baran – partnerka w kancelarii Baran Książek Bigaj, radczyni prawna, doktorka nauk prawnych, certyfikowana compliance officer.

Beata Baran mówi o tym, czy Dyrektywa Unijna w sprawie sygnalistów znajdzie również zastosowanie do podmiotów administracji publicznej w Polsce, czy w myśl przepisów Dyrektywy podmioty publiczne należą do tych organizacji, które system dla sygnalistów powinny wdrożyć w pierwszej kolejności oraz do jakiego terminu powinno to nastąpić. Komentuje, czy oznacza to, że wszystkie podmioty z zakresu administracji publicznej, zarówno państwowe, jak też samorządowe są obowiązane do tej daty posiadać w swojej strukturze organizacyjnej wdrożone i funkcjonujące systemy dla sygnalistów, a także czy obowiązek ten rozciąga się również na wszelkie jednostki organizacyjne, za pomocą których organizacje publiczne prowadzą działalność gospodarczą. Porusza kwestię korzyści płynących z wdrożenia Dyrektywy oraz czy brak wdrożenia systemu dla sygnalistów może narazić organizację publiczną na dotkliwe sankcje. Tłumaczy czy sygnalista może być pracownikiem organizacji sektora publicznego lub urzędnikiem służby cywilnej. Opowiada, czy podmioty sektora publicznego powinny już teraz zainteresować się narzędziami pozwalającymi na wdrożenie przepisów Dyrektywy oraz czy widzi konieczność przeszkolenia personelu jednostek publicznych w zakresie stosowania Dyrektywy o sygnalistach.

Podcast audio

Posłuchaj na stronie:

Lub zasubskrybuj w swojej ulubionej aplikacji do słuchania podcastów:

Podcast z wideo